تمامی روش های اثبات زوجیت

اثبات زوجیت

اثبات زوجیت دائم و موقت چگونه است؟ در تمام شکایات بین زوجین و یا مربوط به زوجین لازمه اثبات رابطه زوجیت است که با ارائه دادخواست اثبات زوجیت امکان پذیر توسط یک وکیل خانواده خوب خواهد بود. در این راستا قانون گذار برای برقراری عدالت و تصمیم درست در خصوص دعوای مطرح شده اثبات زوجیت را لازم دانسته و برای جلوگیری از هر گونه مشکلی از این بابت ثبت نکاح را لازم و اجبار در نظر گرفته می باشد. از این جهت در صورتی که زوج نکاح و رابطه زوجیت خود با زوجه را ثبت ننماید از نظر قانون مجرم بوده و مستوجب مجازات هستند. به این ترتیب در این مقاله به تمام جهات مختلف دادخواست اثبات زوجیت، راه های اثبات زوجیت و دلایل مختلف اثبات زوجیت می پردازیم.

دادخواست اثبات زوجیت

باید گفت دادخواست اثبات زوجیت یکی از انواع دادخواست هایی است که خواهان در آن ادعای خود را به اثبات در دادگاه و مراجع قانونی می پردازد. در همین راستا طبق قانون در زمان اقامه دعوا در دادگاه خواهان دعوا بایستی ادعای خود را ثابت نماید در غیر این صورت به حکم رد به درخواست خواهان صادر خواهد شد. می دانید که زوجیت یکی از روابطی است که طبق قراردادی زن و مرد به عنوان زوج شناخته می شوند و هر یک موظف به رعایت قوانینی هستند که اسلام و قانون برای آنها تعیین کرده می باشد. طبق قرارداد این رابطه را تحت عنوان عقد نکاح می نامند که لازم است برای رسمیت و قانونی بودن این قرارداد آن به ثبت رسیده شود. بر این اساس وجود سند ازدواج نشان از رسمی بودن ازدواج از لحاظ ثبت رسمی و قانونی است. با این حال در زمان اقامه دعوا در هر حالت و با هر موضوعی به شرط ارائه دادن سند ازدواج رابطه زوجیت میان زوجین برای دادگاه محرز خواهد شد.

اثبات زوجیت به علت عدم دریافت سند ازدواج

البته زمانی که سند ازدواج وجود نداشته باشد و زوج ازدواج خود را به ثبت نرسانده باشند دادخواست اثبات زوجیت تنظیم و به دادگاه خانواده ارسال خواهد گردید. مطابق با قانون ثبت نکاح لازم و اجبار است. اما هستند افرادی که بنا به دلایلی از ثبت ازدواج خود امتناع می نمایند. به عنوان مثال مواردی چون ازدواج دوم یا لازم ندانستن ثبت رسمی به دلیل عدم پرداخت مهریه و مواردی دیگر از دلایلی است که ممکن است توسط افراد برای عدم ثبت ازدواج هیچ اقدام رسمی انجام نپذیرد. به هر حال در صورت بروز مشکلاتی مانند فوت هر یک از زوجین و یا پرداخت و دریافت مهریه و نفقه افراد الزام ثبت ازدواج را درک خواهند کرد و دادخواست اثبات زوجیت را به دادگاه ارائه خواهد شد. با این حال دلایل عدم ثبت ازدواج مختلف و متفاوت است همچنین دلایل ارائه دادخواست اثبات زوجیت، اما مهمترین دلایلی که افراد اقدام به اثبات رابطه زوجیت می کنند شرایطی است که در ادامه به آن می پردازیم.

مقاله مرتبط: الزام به تنظیم سند

دلایل ارائه دادخواست اثبات زوجیت

همان گونه که گفته شد برای ارائه دادخواست اثبات زوجیت دلایل متفاوتی وجود دارد اما بیشترین دلایل ارائه این مهم به دادگاه های خانواده فوت یکی از زوجین و برای احقاق حقوق مادی، متهم شدن زوجین به رابطه نامشروع، پرداخت مهریه و نفقه از سوی مرد در زمان زوجیت و یا پس از طلاق و مواردی دیگر که در ادامه به هر یک از این موارد به طور کامل می پردازیم.

در مورد اول در صورت فوت مرد و یا زن همسر وی از افرادی است که در طبقه اول وراث قرار گرفته و مستحق دریافت ارث خواهد شد. پس در زمان تقسیم ارث و مالک شدن اموال متوفی بایستی سند ازدواج زوج به اداره و مرجع ذیصلاح ارائه شود تا رابطه زوجیت همسر با متوفی ثابت شود و ارث قانونی به وی تعلق گیرد. البته در صورتی که ازدواج آنها ثبت نشده باشد، امکان تضییع حقوق همسر بسیار زیاد است مگر اینکه دادخواست اثبات زوجیت را به دادگاه ارائه داده و راههای اثبات زوجیت را امتحان کنند. به این ترتیب در بسیاری از موارد دیده شده است که مردی به صورت پنهانی ازدواج کرده است و در زمان فوت به دلیل اینکه ازدواج آن ها ثبت نشده است فرزندان و همسر اول متوفی سهم الارث وی را پرداخت نکرده و در این صورت زوجه برای اثبات زوجیت اقدام به ارائه دادخواست اثبات زوجیت نموده است.

سایر موارد :

در مواردی دیگر ممکن است که افرادی به هر دلیلی رابطه زوجی را نامشروع تلقی نماید و دادستان خواستار رسیدگی به این موضوع شوند. با این حال ازدواج های پنهانی از این دست موارد هستند که زوجین با ارائه دادخواست اثبات زوجیت با سند ازدواج یا از راه های دیگر اثبات اقدامات لازم را انجام خواهند نمود. پس در صورتی که زوج به تعهدات خود در عقد نکاح دائم پایبند نباشد زوجه با ارائه سند ازدواج و با اثبات زوجیت خود خواستار احقاق حقوق مادی خود می شود.

اثبات زوجیت موقت:

اثبات زوجیت در عقد موقت هم با اسناد و مدارک امکان پذیر است. اثبات عقد موقت در مقایسه با عقد دائم کمی سخت تر است. زیرا در عقد موقت سند ازدواجی وجود ندارد و به دلیل اینکه در اکثر موارد پنهانی انجام می شود شهودی هم ندارد. به همین دلیل از روش های دیگری باید استفاده کرد. به دلیل نبود سند از روش هایی مانند تحقیق همسایگان و مکالمات تلفنی باید بهره برد.

اثبات زوجیت دائم با فرد فوت شده:

زمانی که شخصی ازدواج دائم می کند و هنوز ازدواجشان ثبت نشده و بعد آن همسر او فوت می شود به این مرحله اشاره دارد. در چنین شرایطی فرد باید به دادگاه برود و شکایت خود را مطرح کند. زیرا او وارث شخص فوت شده محسوب می شود.

روش های اثبات زوجیت:

به طور کلی برای اثبات زوجیت موقت و دائم می توان از روش های زیر کمک گرفت:

اقرار

در اثبات زوجیت چنانچه یکی از زوجین چه مرد و چه زن به رابطه خود با دیگری شهادت برود ان رابطه به اثبات می رسد. این اقرار می تواند شفتهی یا کتبی باشد.

سند کتبی

سند به دو دسته کتبی و شفاهی تقسیم می شود. یکی از راه های اثبات ارائه سند است و اگر سند رسمی باشد بهتر است.  سند عادی به سندی می گویند که یا طرفین باهم بنویسند و آن را امضا کنند. یا اینکه شخص در وصیت نامه خودش آن را ذکر کرده باشد. سند رسمی به سند ازدواج می گویند که ازدواج دائم در تمام شروط و ازدواج دائم در سه شرط زیر باید ثبت شود:

  • باردارشدن
  • توافق بین دو فرد
  • شرط های ضمن عقد

شهادت شاهدان

در زمان عقد شاهدان باید حضور داشته باشند و امضا کنند. البته لازم به ذکر است که در صورت نبودن شهود هیچ اتفاقی نمی افتد. اما بودن شهود برای اثبات زوجیت بسیار مهم است. این افراد که در زمان عقد حضور داشتند باید به دادگاه مراجعه کنند و شهادت بدهند که این دو همیدیگر را بعد از عقد به لفظ زن و شوهر صدا زده اند.

مکالمات و عکس ها:

اینکه صدا و فیلم ها چقدر می توانند کمک کنند کاملا به نظر قاضی بستگی دارد. برای مثال اگر فیلمی از مراسم ازدواج آن دو شخص باشد کاملا برای قاضی پرونده اثبات شده است. اما اگر ویسی از فرد باشد که شخص را با الفاظ محبت آمیز صدا میزند قطعا مدرک بسیار معتبری محسوب نمی شود.

نقش وکیل دادگستری در اثبات زوجیت:

وکیل دادگستری در اثبات زوجیت نقش مهمی ایفا می‌کند. در برخی موارد، اثبات زوجیت به دلیل کمبود ادله و مدارک، ممکن است بسیار پیچیده و دشوار باشد. در این موارد، وکیل دادگستری می‌تواند به عنوان مشاور حقوقی و نماینده حقوقی زوجین در دادگاه، به آن‌ها کمک کند تا ادله و مدارک لازم برای اثبات زوجیت را جمع آوری کنند و در دادگاه ارائه دهند. وکیل دادگستری می‌تواند زوجین را در مورد مراحل اثبات زوجیت، نحوه جمع آوری مدارک و ادله و نحوه ارائه آن‌ها در دادگاه، راهنمایی کند. در نظر داشته باشید که پروسه حقوقی اثبات زوجیت با کمک وکیل دادگستری در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه خواهد رسید.

مشاوره

تلفن تماس :

شبکه های اجتماعی :

پیام بگذارید

مشاوره

تلفن تماس:

شبکه های اجتماعی :

جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده