بهترین وکیل سرقت—مجازات سرقت لوازم منزل چیست؟

بهترین وکیل سرقت

مجازات جرم سرقت چیست؟

بر اساس ماده 267 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 سرقت عبارت است از ربودن مال متعلق به غیر که در این تعریف سه فاکتور ربایش، مال بودن، و تعلق داشتن مال به شخص دیگری ملاک تعریف سرقت می باشد.

شماره وکیل سرقت خوب و ادرس دفتر جهت مراجعه حضوری:

آدرس دفتر: خیابان صیاد شیرازی جنب اورژانس سابق ساختمان اداری آوا‌ طبقه اول دفتر وکالت موسی الرضا میر

جهت اعطای وکالت به آقای موسی الرضا میر و دریافت مشاوره از ایشان، با شماره های زیر تماس بگیرید:

تلفن همراه: 09123829850 تلفن دفتر: 46224091

مشاوره حقوقی جرم سرقت

در قانون مجازات اسلامی ایران جرم سرقت بر عکس جرم کلاهبرداری و جرم خیانت در امانت به صراحت تعریف شده است و در قانون شرط اصلی و اساسی برای تحقق جرم سرقت ربودن مال دیگری است. لازمه ربودن هم نقل مکان مال از محلی به محل دیگر می باشد برای مشاوره حقوقی با وکیل کیفری تماس بگیرید.

جرم سرقت چیست؟

جرم سرقت به عملیات غیرقانونی اشاره دارد که در آن یک شخص یا گروهی از افراد به صورت غیرمجاز، مالکیت یا حقوق دیگران را به سرقت می‌برند. سرقت ممکن است شامل دزدیدن و به سرقت بردن اشیا، پول، خودروها، اطلاعات الکترونیکی، مشاغل و دارایی‌های دیگر باشد.

در سیستم‌ قانونی کشور و با استناد بر ماده 265 قانون مجازات اسلامی، سرقت به عنوان یک جرم شناخته شده است و مجازات‌های مختلفی برای آن تعیین شده است. برای این عمل مجرمانه به عنوان یکی از جرایم کیفری که با جان و مال و آبروی افراد در ارتباط است

 و به نوعی نظم و امنیت عمومی جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد، متناسب با شرایط پرونده و مجرم، مجازات‌های سنگینی اعم از ضربات شلاق و حبس در زندان و جزای نقدی، قطع انگشتان و در شرایطی اعدام و تبعید در نظر گرفته می‌شود.

برای کاهش ارتکاب سرقت و دزدی انواع روش‌ها توسط بشر ابداع شده‌است. یکی از مهم‌ترین روش‌ها در نظر گرفتن قوانین حقوقی مختلف است، که با در نظر گرفتن شرایط، شواهد و قراین برای مجرم اعمال می‌شود.

مجازات جرم سرقت چیست؟

 1. سرقت مقرون به آزار و یا مسلح بودن سارق: مجازت این سرقت حبس از 3 ماه تا 10 سال و شلاق تا ۷۴ ضربه است
 2. حکم سرقت مسلحانه به صورت گروهی در شب: حبس از پنج تا پانزده سال و شلاق تا ۷۴ ضربه می باشد
 3. حکم راهزنی: سه تا پانزده سال حبس و شلاق تا ۷۴ ضربه است
 4. سرقت وسایل و تاسیسات عمومی: حبس از یک تا 5 سال

4 ویژگی اصلی وکیل سرقت خوب چیست؟

وکیل سرقت

سرقت از جرایم غیر بخشودنی محسوب می شود به همین دلیل بهتر است که در این زمینه به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کنید. وکیلی که در این زمینه فعالیت می کند وکیل سرقت می گویند.

ویژگی های مهم وکیل سرقت:

 1. دانش کافی را در این زمینه داشته باشد و به تمام قوانین سرقت آگاه باشد
 2. وکیل سرقت باید در تنظیم لایحه نهایت دقت را به عمل بیاورد
 3. تمام تلاش خود را برای عدم محکومیت فرد انجام ندهد و در صورت صدور قطعی حکم محدودیت سعی کند مجازات را به حداقل برساند.
 4. وکیل سرقت باید موکل خود را در تمام مراحل پرونده آگاه کند

3 عناصر مهم در جرم سرقت کدامند؟!

برای این که یک جرم مانند جرم سرقت صورت بپزیرد باید سه رکن یا به تعریف دیگر سه عنصر وجود داشته باشد تا یک عمل مجرمانه تلقی شود و قانونگذار برای آن مجازات تعیین کند تا مجرم به جزای رفتار نابهنجار خود برسد.

1. عنصر مادی:

به عملی که از طرف شخص باید صورت بگیرد تا جرم اتفاق بیافتد عنصر مادی می گویند. در جرم حساس سرقت، عنصر مادی به شکل ربودن به معنی جابه‌جا نمودن و برداشتن و همچنین پنهانی بودن عمل ربایش می باشد. پس لازمه جرم سرقت این است که سارق بدون رضایت مالک یا متصرف به صورت علنی یا مخفیانه مال دیگری را ببرد.

2. عنصر معنوی:

فرد برای انجام یک جرم باید قصد انجام آن را داشته و از قبل برای آن جرم، تصمیم گرفته باشد. افزون بر تصمیم به دزدیدن مال باید قصد مالک شدن آن مال را هم داشته باشد. پس در نتیجه برای اینکه شخص مرتکب جرم سرقت شود باید ابتدا قصد انجام سرقت را داشته باشد و دوم بداند که مالی که می‌خواهد در اصطلاح بدزدد متعلق به شخص دیگری است.

3. عنصر قانونی

عنصر قانونی جرم سرقت به این معنا می باشد که عملی در قانون جرم بوده و برای آن عمل مجرمانه مجازات تعیین شده باشد. تمامی جرائم و مجازات ها نیاز به این عنصر دارند و اگر عملی در قانون جرم باشد بر این اساس شخص مجرم را میتوان مجازات کرد.

مجازات سرقت لوازم منزل و مجازات آن در قانون!

سرقت از لوازم منزل بسته به نوع و شرایط آن می‌تواند دارای مجازات حدی یا تعزیری باشد، که تشخیص نوع مجازات به عهده قاضی است.

با استناد بر ماده ۶۵۱ قانون مجازات اسلامی، به شرط صدق کردن پنج مورد ذیل، مجازات سرقت از لوازم منزل شامل حبس از ۵ تا ۲۵ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود:

 1. سرقت شبانه
 2. تعداد سارقین بیشتر از دو نفر
 3. سرقت مسلحانه
 4. بالا رفتن از دیوار یا نقض کردن حرز و یا حتی استفاده از لباس ماموران دولتی و جایگاه اجتماعی آن‌ها برای سو استفاده از قانون در سرقت یا سرقت از مناطق مسکونی
 5. سرقت مقرون به آزار و تهدید

با استناد بر ماده ۶۵۵ قانون مجازات اسلامی، اگر سرقت در محل سکونت یا جایی که مکان مناسبی برای سکونت است یا در مناطق مجاور آن اتفاق بیفتد، شامل مجازات حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود.

مجازات سرقت از محل کار

با استناد بر ماده 656 قانون مجازات اسلامی می‌توان مجازات سرقت از محل کار را مشخص کرد. در صورتی که سارق به عنوان مستخدم یا کارمند یک محل کار، مالی را از رئیس خود ربوده باشد آنگاه با 6 ماه تا سه سال حبس در زندان و 74 ضربه شلاق مجازات خواهد شد.

همچنین باید در نظر داشته باشید که محل کار شامل منازلی که کارگران به اتفاق کارفرما برای کار در آنجا حضور پیدا می‌کنند، کارگاه‌ها و دکان‌ها و گاراژها و نیز موارد مشابه می‌شود.

ادله اثبات جرم سرقت چیست؟

شایان ذکر است که جرم سرقت از جرم های غیر قابل گذشت می باشد که متشکل از ربودن، مال و متعلق  بودن مال به غیر است و مجموع این سه رکن باعث تحقق جرم سرقت می شوند. پس از اینکه جرم سرقت تحقق پیدا کرد نوبت به اثبات جرم سرقت می رسد. اثبات این جرم از طریق  اقرار، شاهدت شهود و علم قاضی ممکن است.

مراحل شکایت کیفری سرقت چگونه است

اگر از شما سرقت شده است و شما قصد شکایت کیفری از شخصی را به جرم دزدی را داشته باشید می توانید مراحل این امر را انجام دهید. به این دلیل که شکایت کیفری سرقت نیاز به تنظیم شکواییه دارد، اگر اطلاعات کافی و وقت کافی برای تنظیم شکوائیه ندارید می توانید با یک وکیل مشورت کنید و در حالتی که تمایلی برای حضور در دادگاه و یا زمان کافی برای شکایت ندارید می توانید به وکیل پایه یک دادگستری ، وکالت بدهید که شکایت را انجام دهد.

مرجع صالح رسیدگی به جرم سرقت

شخص مال باخته در اولین قدم خود برای شکایت از سرقت باید مرجع قضایی صالح برای رسیدگی به جرم سرقت را بشناسد و اطلاعات کافی را داشته باشد تا بتواند شکایت خود را مطرح نماید. فرد شاکی می تواند به کلانتری یا به دادسرا مراجعه نماید و شکایت خود را به صورت کتبی ارائه دهد.  شایان ذکر است وظیفه اصلی دادسرا رسیدگی مقدماتی به جرم است.

وکیل سرقت در تهران:

برای گرفتن مشاوره تلفنی در زمینه سرقت و انواع آن و چگونگی مجازت جرم سرقت به لینک زیر مراجعه کنید

مشاوره

تلفن تماس :

شبکه های اجتماعی :

پیام بگذارید

مشاوره

تلفن تماس:

شبکه های اجتماعی :

جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده