جرم حمل مواد مخدر در پادگان + مجازات مصرف آن

جرم حمل مواد مخدر در پادگان

بررسی جرم حمل مواد مخدر در پادگان به این دلیل اهمیت دارد که همه افراد جامعه در هر پست و مقامی ممکن است دچار لغزش شده و خطایی مرتکب شوند. گاهی اوقات اشخاصی که در بخش‌های نظامی کشور مشغول به فعالیت هستند نیز ممکن است خطا کرده و جرمی را مرتکب شوند. یکی از جرم‌هایی که امروزه در نیروی نظامی دیده می‌شود، جرم حمل مواد مخدر در پادگان است. با وجود چنین موضوعی، سؤالی مطرح می‌شود که آیا برای حمل و مصرف مواد مخدر توسط سربازان، مجازاتی در نظر گرفته شده است یا خیر.
حمل و مصرف مواد مخدر در جامعه، برای همه افراد جرم به حساب می‌آید و مجازات‌های غیر قابل جبران به همراه خواهد داشت؛ اما جرم حمل و مصرف مواد مخدر در پادگان حین خدمت، مجازات‌های متفاوتی با ارتکاب این جرم در حالت عادی دارد؛ در چنین مواقعی افرادی که در طول سربازی‌شان به یکی از جرام مواد مخدر متهم شده‌اند، حضور وکیل متخصص مواد مخدر می‌تواند کمک بسیاری به آن‌ها بکند. مجازات جرم حمل مواد مخدر در پادگان یکی از جرم‌های سنگین با مجازات‌های سخت در نظر گرفته شده است. برای دریافت توضیحات تکمیلی پیشنهاد می‌کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

مرجع صالح برای رسیدگی به پرونده‌های نظامی

در ایران، نیرو‌های نظامی در دادگاه‌های نظامی محاکمه می‌شوند. این دادگاه‌ها بخشی از قوه قضائیه کشور هستند و صلاحیت رسیدگی به جرایم نیرو‌های مسلح را دارند. دادگاه‌های نظامی به دو نوع دادگاه نظامی یک و دادگاه نظامی دو تقسیم می‌شوند. دادگاه نظامی یک، به جرایمی که در قانون مجازات‌های شدیدتری دارند، رسیدگی می‌نماید.

چه جرایمی در دادگاه نظامی درجه یک رسیدگی می‌شوند؟

 • جرایمی که توسط نیرو‌های مسلح در حین انجام وظیفه نظامی یا به مناسبت آن ارتکاب می‌یابند.
 • جرایمی که توسط نیرو‌های مسلح در خارج از کشور ارتکاب می‌یابند.
 • جرایمی که توسط نیرو‌های مسلح علیه یکدیگر یا علیه مردم مرتکب شوند.
 • و غیره

با این وجود سؤالی که در این بخش مطرح می‌شود این چنین خواهد بود که، جرم حمل مواد مخدر در پادگان نیز در دادگاه‌های درجه یک رسیدگی می‌شود یا خیر.

در پاسخ به این سؤال باید بدانید، اشخاصی که در مشاغل نظامی مشغول به کار بوده و مرتکب جرم‌های عمومی شوند، در دادگاه‌های درجه دو یا به عبارتی در دادگاه‌های عمومی به جرایم آن‌ها رسیدگی می‌شود؛ همچنین حکم دادگاه‌های نظامی درجه یک و دو قابل تجدید نظر خواهی در دادگاه نظامی تجدید نظر است.
قابل ذکر است دادگاه‌های نظامی از قضات نظامی تشکیل می‌شوند. قضات نظامی باید دارای شرایطی از جمله داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی حقوق یا معادل آن، داشتن حداقل شش سال سابقه خدمت در نیرو‌های مسلح و داشتن صلاحیت عمومی قضاوت برخودار باشند.

جرم مصرف مواد مخدر در پادگان

مطابق با قوانین مبارزه با مواد مخدر، هر سربازی که در پادگان یا در حین انجام وظیفه اعتیاد به مواد مخدر یا روانگردان داشته باشد، موظف بوده به یکی از مراکز ترک اعتیاد مراجعه و نسبت به درمان و ترک اعتیاد خود اقدام کند.

جرم مصرف و اعتیاد به مواد مخدر در سربازی جز جرایم عمومی دسته‌بندی شده و در دادگاه‌های درجه دو یا دادگاه‌های عمومی به آن رسیدی می‌شود؛ اما ممکن است در دادگاه‌های نظامی نیز به این جرم رسیدگی شود. دادگاه صالح جهت رسیدگی به جرم حمل و مصرف مواد مخدر در پادگان با توجه به نوع مواد، میزان، شدت جرم و عوامل مؤثر دیگری، مشخص خواهد شد؛ از این رو برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر درباره دادگاه صالح جهت رسیدگی به جرم مصرف مواد مخدر در پادگان پیشنهاد می‌کنیم به وکیل پایه یک دادگستری مراجعه کنید.

حمل و مصرف مواد مخدر در دوره خدمت و سربازی

حمل و مصرف مواد مخدر در پادگان و خدمت جرم محسوب می‌شود و مجازات‌های سنگینی در پی دارد. بر اساس ماده ۱۰ قانون مبارزه با مواد مخدر، هر کس بداند که مواد مخدر یا روانگردان‌های صنعتی غیردارویی متعلق به دیگری است و آن را در اختیار گیرد؛ در صورتی که نگهداری آن برای معتاد به منظور استعمال شخصی باشد، به یک تا پنج سال حبس و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می‌شود.

همچنین، بر اساس ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر، هر کس به طور غیرمجاز مواد مخدر یا روانگردان‌های صنعتی غیردارویی را وارد کشور کند یا از کشور خارج کند، یا مبادرت به تولید، توزیع، فروش یا خرید آن‌ها در جامعه نماید یا اقدام به حمل مواد مخدر در پادگان حین دوره سربازی کرده باشد، به ترتیب زیر مجازات می‌شود:

 • وارد کردن: اعدام، حبس ابد یا حبس درجه یک از دو تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • خارج کردن: حبس درجه یک از دو تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • تولید: اعدام، حبس ابد یا حبس درجه یک از دو تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • توزیع: حبس درجه یک از دو تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • فروش: حبس درجه یک از دو تا پنج سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.
 • خرید: حبس درجه دو از یک تا سه سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

علاوه بر مجازات‌های مذکور، در صورت ارتکاب جرم حمل یا جرم مصرف مواد مخدر در پادگان حین خدمت، مجازات‌های دیگری همچون: تبعید به پادگان‌های دیگر و پرداخت جزای نقدی نیز برای سرباز متخلف در نظر گرفته شده است.

برای ارتباط با باتجربه ترین وکیل مواد مخدر کلیک کنید.

بر اساس قانون مجازات اسلامی، هرگاه یکی از کارکنان نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران که به موجب قانون وظیفه انجام خدمت نظامی یا انتظامی دارد، مرتکب یکی از جرایم مذکور در مواد ۱۰ تا ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر شود، علاوه بر مجازات‌های مقرر در قانون مبارزه با مواد مخدر، به انفصال دائم از خدمت نیز محکوم می‌شود.

همچنین، بر اساس ماده ۳۷ قانون مجازات اسلامی، هرگاه یکی از کارکنان نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی که به موجب قانون وظیفه انجام خدمت نظامی یا انتظامی دارد، مرتکب یکی از جرایم مذکور در مواد ۱۰ تا ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر شود، به موجب حکم دادگاه، از دریافت حقوق و مزایای خود تا پایان دوران محکومیت محروم می‌شود؛ بنابراین، جرم حمل مواد مخدر در پادگان یا مصرف مواد در دوره خدمت عواقب بسیار جدی و جبران‌ناپذیری برای فرد متخلف در پی دارد؛ در این صورت ضروری بوده با مشاهده هرگونه موردی از حمل یا مصرف مواد مخدر در پادگان فوراً به مقامات مسئول گزارش دهید؛ علاوه بر این اگر خود مرتکب چنین جرمی شده‌اید، بهتر است در اسرع وقت به یک وکیل متخصص و متبحر مراجعه کنید. وکیل متخصص در این حوزه به شما کمک می‌کند تا در دادگاه به درستی از خود دفاع کرده و حد المقدور کم هزینه‌ترین مجازات را از دادگاه بگیرید.

مجازات جرم مصرف مواد مخدر در پادگان

مطابق با ماده 54 قانون مجازات جرائم نیرو‌های مسلح، هر سربازی که در پادگان یا در حین انجام وظیفه مواد مخدر یا روانگردان مصرف کند، به حبس از دو تا پنج سال محکوم می‌شود؛ همچنین، اگر مصرف مواد مخدر یا روانگردان توسط سرباز منجر به اختلال در وظایف نظامی وی شود، به مجازات شدیدتری محکوم خواهد شد.

به عنوان مثال، اگر مصرف مواد مخدر باعث شود که سرباز نتواند در یک عملیات نظامی شرکت کند، حدوداً به حبس ازسه تا هفت سال محکوم می‌شود؛ علاوه بر این در صورتی که مصرف مواد مخدر یا روانگردان توسط سرباز منجر به آسیب جانی یا مالی به دیگران شود، سرباز به مجازات قانونی آن جرم نیز محکوم خواهد شد.

مجازات جرم حمل مواد مخدر در پادگان

با استناد به ماده 15 و 14 قانون مجازات جرایم نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران، هرگاه یکی از کارکنان وظیفه یا مأمورین وظیفه در حین خدمت، مواد مخدر یا روانگردان را به هر نحوی با خود حمل کند، به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم و بقیه خدمت وظیفه خود را پس از اجرای حکم و ترک اعتیاد انجام خواهد داد؛ علاوه بر این در صورتی که مقدار مواد مخدر یا روانگردان حمل شده، بیش از میزان مقرر در قانون مبارزه با مواد مخدر باشد، مرتکب علاوه بر مجازات مقرر در این ماده، به مجازات مقرر در قانون مبارزه با مواد مخدر نیز محکوم می‌شود.
در صورتی که خودتان یا یکی از آشنایان شما به جرم حمل مواد مخدر در پادگان محکوم شده‌اید، می‌توانید با بهترین وکیل کیفری در حقوق نظامی مشورت کنید تا از حقوق خود آگاه شوید و بهترین دفاع را در برابر اتهامات خود داشته باشید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید: اثبات بی‌ گناهی در جرایم مواد مخدر

دلایل مصرف مواد در دوره سربازی

دلایل مختلفی برای مصرف مواد در دوران سربازی وجود دارد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • مشکلات روحی و روانی: سربازان در دوران سربازی با مشکلات روحی و روانی مختلفی، مانند: استرس، اضطراب، افسردگی و تنهایی مواجه هستند. این مشکلات می‌تواند باعث شود که فرد به مصرف مواد روی آورد تا از این مشکلات ر‌هایی یابد.
 • فشار‌های اجتماعی: سربازان در دوران سربازی تحت فشار‌های اجتماعی مختلفی قرار دارند. این فشار‌ها می‌تواند باعث شود که فرد برای مقابله با این فشار‌ها به مصرف مواد روی آورد.
 • عدم آگاهی: برخی از سربازان از مضرات مصرف مواد آگاه نیستند و به همین دلیل به مصرف مواد روی می‌آورند.
 • و غیره

از آنجایی که مجازات جرم مصرف مواد مخدر در پادگان جز مجازات‌های سنگینی به حساب می‌آید؛ به طبع آثار مخرب بسیاری نیز برای کشور دارد؛ از این جهت دولت موظف بوده اقدامات لازم جهت آگاهی مردم و سربازان را در سطح جامعه پیاده‌سازی کند.

مضرات مصرف مواد در پادگان

مصرف مواد در دوران سربازی می‌تواند عواقب منفی زیادی برای فرد، خانواده و جامعه داشته باشد. برخی از این عواقب عبارتند از:

 • کاهش توان جسمی و روحی: مصرف مواد می‌تواند باعث کاهش توان جسمی و روحی فرد شود. این امر می‌تواند بر عملکرد فرد در دوران سربازی تأثیر منفی بگذارد.
 • افزایش خطر حوادث و آسیب‌ها: مصرف مواد می‌تواند منجر به افزایش خطر حوادث و آسیب‌ها برای فرد و دیگران شود. این امر می‌تواند منجر به مرگ یا نقص عضو فرد بیانجامد.
 • اعتیاد: مصرف مواد مخدر می‌تواند منجر به اعتیاد فرد شود. اعتیاد یک بیماری جدی است که می‌تواند زندگی فرد را به طور کامل تحت تأثیر قرار دهد؛ علاوه بر این جرم مصرف مواد مخدردر پادگان می‌تواند تنش‌ها و مجازات‌های بسیاری برای فرد به هراه داشته باشد.
 • آسیب به خانواده: مصرف مواد می‌تواند باعث آسیب به خانواده فرد شود. این امر می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند طلاق، جدایی و تنش در خانواده شود.
 • هزینه‌های مالی: مصرف مواد می‌تواند هزینه‌های مالی زیادی برای فرد و خانواده او ایجاد کند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های درمان، خرید مواد و سایر هزینه‌های مرتبط با مصرف مواد است.
 • و غیره

حمل مواد مخدر در پادگان یا مصرف آن برای جامعه نیز بسیار مخرب است. سربازان هر کشوری موظف به پاسداری و نگهداری ازامنیت کشور هستند؛ در این هنگام اگر سربازی دچار اعتیاد شود، در انجام درست وظایف خود دچار اختلال شده و در مواقعی ممکن است این امر آثار مخرب جبران ناپذیری برای جامعه به همراه داشته باشد.

راه‌های پیشگیری از جرم مصرف مواد مخدر در پادگان

با توجه به آثار سوء و مخرب جرم حمل و مصرف مواد مخدر در دوره سربازی ضروری بوده جهت جلوگیری از این امر اقداماتی صورت بگیرد. برخی ازاین اقدامات عبارتند از:

 • آموزش و آگاه‌سازی مردم در سطح گسترده
 • شناسایی و درمان مشکلات روحی و روانی
 • ایجاد محیط حمایتی برای سربازان جهت کاهش فشار اجتماعی و روحی
 • همایت و همکاری با سربازان معتاد جهت ترک اعتیاد خود
 • و غیره

در صورتی که فرد معتاد در دوره سربازی شناسایی شود، باید تحت درمان قرار گیرد. درمان مصرف مواد مخدر در دوران سربازی می‌تواند چالش بر‌انگیز باشد؛ از این رو همراهی و مشاوره یک وکیل با تجربه و متخصص می‌تواند کمک شایانی به فرد معتاد بکند؛ علاوه بر آن حضور وکیل در پرونده‌های مرتبط به جرم حمل مواد مخدر در پادگان می‌تواند به کاهش جرم و تسریع در روند رسیدگی به پرونده نیز بیانجامد.

شاید به این موضوع نیز علاقمند باشید: وکیل کیفری

آیا سربازان معتاد مشمول معافیت می‌شوند؟

اولین و بنیادی‌ترین شرایط اعزام افراد به سربازی داشتن سلامت جسمی و روانی است؛ از این رو اشخاصی که دارای اعتیاد هستند، قبل از اعزام به سربازی می‌بایست اقدام به ترک اعتیاد کنند. همه افراد قبل از اعزام به سربازی توسط پزشک سلامت جسمی و روانی‌شان تأیید می‌شود؛ پس اگر در هنگام معاینه پزشک، فرد معتاد شناسایی شود، به یکی از مراکز ترک اعتیاد ارجاع داده خواهد شد؛ در این صورت برای سربازانی که دچار اعتیاد هستند، معافیت شش ماه موقتی در نظر گرفته شده است. افراد پس از طی این شش ماه و ترک اعتیاد خود، سلامت‌شان توسط مراکز مربوطه تأیید و سپس به خدمت سربازی اعزام خواهند شد.

سخن پایانی

با توجه به آثارمخرب بسیار حمل مواد وجرم مصرف مواد مخدر در پادگان، برای افرادی که در معاینات ابتدای شناسایی می‌شوند، شش ماه معافیت موقت در نظر گرفته می‌شود. این معافیت در طول دوره سربازی افراد فقط یک بار صادر می‌شود. متأسفانه امروزه مصرف مواد در بین جوانان و سربازان شدت بیش‌تری نسبت به گذشته یافته است.

حمل و مصرف مواد مخدر در پادگان با توجه به حساسیت و موقیت نظامی ای که دارد؛ علاوه بر مجازات‌های تعیین شده در قانون مبارزه با مواد مخدر، مجازات‌های دیگری نیز ممکن است برای فرد مجرم به همراه داشته باشد. از آنجایی که مصرف مواد در دوره سربازی؛ علاوه بر آسیب بسیار به خود فرد و خانوده‌اش، در امنیت جامعه نیز تأثیر زیادی داشته، ضروری بوده که اقداماتی جهت پیشگیری و درمان این مشکل در بین جوانان انجام شود.

با در نظر گرفتن همه موارد فوق الذکر، مجازات جرم مصرف مواد مخدردر پادگان یا مصرف روان گردان توسط سربازدر حین انجام وظیفه، می‌تواند مجازات‌های سنگینی؛ از جمله دو تا پانزده سال حبس به همراه داشته باشد؛ از این رو، با رو به رو شدن با چنین شرایطی پیشنهاد می‌کنیم در اسرع وقت به وکیل متخصص حوزه مواد مخدر مراجعه و مشاوره حقوقی مورد نیاز را از ایشان دریافت کنید.

مشاوره

تلفن تماس :

شبکه های اجتماعی :

پیام بگذارید

مشاوره

تلفن تماس:

شبکه های اجتماعی :

جدیدترین مقالات

مشاوره تخصصی حقوقی

در دعاوی حقوقی ، کیفری ، ملکی ، تجاری ، ایرانیان خارج کشور و خانواده